Tudástár - Gyakran Ismételt kérdések

Mit kell tudni a modul Pvc-ről avagy a Vinyl - padlóról?

Mit kell tudni a modul Pvc-ről avagy a Vinyl - padlóról?

Modul pvc: lap kiszerelésben kapható vinil alapú pvc burkolat.

Két lerakási lehetőség van rá: Ragasztós modul PVC  és illesztős modul Pvc

 

Fontos megjegyezni, hogy nem csak a modulpadló (pvc) árával kell számolnunk, hanem a lerakást megelőzően kell egy tükörsima aljzat is (ami ugye aljzatkiegyenlítést- esetleges visszacsiszolással jelent, anyag és munkadíjköltséggel, valamit plusz idővel), aztán alapozás –ami a kontakt a ragasztó és az aljzatkiegyenlítő között. Szóval az árba kalkuláljuk bele az aljzatkiegyenlítő árát, a csiszolás árát, a kontakt árát, a ragasztó árát, a padló árát – és mindezek munkadíját is! Így rájövünk, hogy ez bizony egy költséges megoldás…..

 

Egy új melegburkoló elem, mely alkalmazható akár zuhanykabinba is, jól bírja a vizet és a párát is.

 A vinyl padló a melegburkolatok családjába tartozik és speciális felülettel rendelkezik, rendkívüli mértékben kopásálló, ezért közületekbe is ajánlott.

Az illesztős változatot a click rendszernek köszönhetően nem kell leragasztani, így könnyen telepíthető és felszedhető, felülete könnyen tisztán tartható. Felülete lehet mélyen barázdált és matt.

Fontos tudni, hogy drága, de pont ezért nem tucat-cikk....

Mit kell tudni az ipari parkettáról?

Az Ipari Parketta: számos fafajtából készülhet, például észak-európai tölgyfából, indonéz merbauból, és brazil jatoba fából. Fontos, hogy  megmunkálásnak köszönhetően strapabíróbb. Az ipari parketta a mozaik parketta élére állított nyesedékek összeragasztásával készül, ezért jó választás ipari ingatlanok, nagy forgalmú helyiségek, éttermek, könyvtárak, üzletek padlójának kialakításához.

Az ipari parketta nem csapokból és hornyokból áll,  teljes magasságában csiszolható, így a hagyományos típusú parkettáknál jóval többször újítható fel. A vastagsága 14 mm – 22 mm között mozog, fektetése kizárólag ragasztásos eljárással végezhető, padlófűtésre nem célszerű fektetni.

Miért fontos a fa keménysége?

Mert nem mindegy, hogy a bútor megrongálja-e a parkettát, vagy a görgősszék és a kihúzhatós ágy milyen nyomokat hagy rajta.

A fa keménységének mérése Brinell számítással: a fára egy 10 mm átmérőjű vasgolyót helyeznek, majd azt egy bizonyos terhelésnek teszik ki. Ezt követően megnézik, hogy a vasgolyó mennyire deformálta meg a vizsgált elemet.  Minél magasabb ez az érték, az anyag annál erősebb.

Mivel azonban a fa nem homogén, és nincs két egyforma fa, így a Brinell számok azonos fafajtán belül is eltérhetnek.

Puhafa (fenyő) 1,6 HBS10/100
Keményfa 2,6 – 7,0 HBS10/100

 

Mit kell tudnom a sportpadlóról?

Sportpadló: Igen, készülhet fából is! Gyakran alkalmazzák tornatermekben, kosárlabdapályákhoz és Squash-pályákhoz. Alsó rétege lengő álpadló, ami a rugalmasságért felelős, így kímélve az ízületket. Felső réetege lehet hagyományos csaphornyos parketta, svédpadló vagy linóleum.

Festetünk, de mi legyen a padlóval?

 

Minden családnál eljön az idő, amikor megérik a lakás egy festésre, vagy azért, mert most költözünk be, vagy mert a gyerek rajzát már nem takarja egyetlen bútor sem, de lehet, hogy csak egy tisztasági festésre vágyunk….és ha már úgyis üres a helység, akkor jó lenne a padlón is változtatni (nyikorog, elkopott, nem illik hozzánk). Sokak a használat közben döbbennek rá, hogy korábban rossz döntést hoztak a padlóval kapcsolatban….

Mit tehetünk: mérjük fel a pénztárcánk tartalmát és vessük össze azzal  hogy milyen fontos szempontjaink vannak! Szőnyeg – allergiás vagy háziállat a családban…Pvc – szobába rakva kicsit „retrós”…csak pár évet szeretnénk itt lakni…akkor jó lehet a laminált, bár számoljunk vele, hogy vannak hátrányai is (lásd GyIK), vagy marad a fa parketta – és ha már amúgy is az van lerakva akkor csiszolás vagy csere.

A csiszolásnál is vannak választási lehetőségeink színezésre, és felületkezelésre is (lásd GyIK). Segítségül hívjunk szakembert (esetemben ingyenes kiszállással Pécs és vonzáskörzetében), és kérjük ki véleményét. Lehet, hogy első elgondolásunk nem is helyénvaló, és bár vonzó ajánlatokkal találkozunk a reklámújságokban, lehet, hogy ez esetben az összköltség meghaladja az általunk tervezettet (milyen aljzattal találkozunk, csiszolható-e egyáltalán a parkettánk még, milyen tapasztalatai vannak). És hogy milyen műveleti sorrendet tartsunk-tartassunk be a kivitelezőkkel. A festők általában mindenhez nagyon értenek, és érdekes tanácsokkal szoktak szolgálni a parkettával kapcsolatban – de ugye nem is ők fogják használni….és persze érdemes a szomszédasszonyt is végighallgatni, valószínűleg lesz ötlete és tapasztalata, bármit is kérdezünk Tőle, de természetesen saját magunk igénye szerint döntsünk, hisz egy jó döntés akár évtizedekre is szólhat….. Szóval tervezzünk előre, készítsünk költségvetést, keressünk szakembert (embereket), készítsünk ütemtervet (más szakterület emberei kárt tehetnek a burkolatban pl. a vízszerelő kifolyatja a vizet, vagy a festő megsérti a létrával) és használjuk az új burkolatot egészséggel…

Milyen mintát válasszak a burkolatnak?

Szinte mindegy, hogy milyen burkolatról beszélünk (műanyag, szőnyeg, laminált, parketta) számtalan mintából és színből választhatunk. Érdemes körülnézni az adott lehetőségekről és a választékról a boltokban és az interneten is, hiszen előfordulhat, hogy az adott termékből nem elegendő van raktáron, és a rendelés akár hetekbe is kerülhet. Fontos figyelembe venni, hogy az adott minta mennyire fedi el a keletkező szennyeződéseket, mennyire takarítható, és persze mennyire illik majd a lakásunkhoz.

Ami egyszerűbb, ha már kiválasztottuk, hogy parketta kerül a padlóra, milyen minta is legyen. Vagy lehet, hogy csak egyszerűbbnek tűnik? Nézzük a lehetőségeket:

- angol minta

- futó

- táblás

- fonott

- halszálka

- dupla halszálka

- kötősoros paralel

- paralel

- de akár új mintákat is létre lehet hozni, a sötét és világos parketták használatával.

Mit kell tudni a burkolatváltókról?

 

A burkolatváltónak is kiemelt szerepe lehet egy lakásban, így bizony jó, ha nem ér bennünket váratlanul az üzletben az eladó kérdése. De mi a jó burkolatváltó titka, miért van rá szükség?

Egyre elterjedtem az úgynevezett „amerikai konyha” , amikor a nappali és a konyha egy légtérben van (nálunk is). Ez nagyon praktikus számunkra, mert anya nem távozik egy titkos helyre, ahová más nem fér be, és ahonnan a finom illatok szállnak fel…..Bármikor együtt lehet a család, rálátni a nappali közepén játszó gyerekekre, és – bár nem tudom másnál hogy van ez – nálunk a konyhaasztalhoz szeret mindenki letelepedni beszélgetni is. Na de a lényeg a lényeg, azért mi optikailag elkülönítettük a két teret – persze nem kötelező, tényleg az egyéni ízlés és a lehetőségek szabnak csak határt. A nappaliban valódi fa burkolat található, a konyha-előszoba részben pedig lapmintás lamináltpadló – így megőrizve kicsit a konyha/ebédlő jelleget, ami jobban ellenáll a nedvességnek, kevésbé látszik meg rajta a kosz (mert ugye ezt nem lehet bő vízzel felmosni, és konyha lévén azért néha-néha lecsöppen és kifolyik….A két elem találkozásához meg persze kell valami. És ehhez a boltban kaphatjuk meg a legnagyobb segítséget, de persze ilyenkor jó, ha van már elképzelés, illetve tudjuk, hogy pontosan mi fog kerülni az egyik oldalra és a másikra. Ezt variálhatjuk hideg- és melegburkolattal, vagy többfajta melegburkolattal, de persze azt se fogják a szemünkre vetni, ha az egész lakásban ugyanaz a burkolat, hiszen egy-egy teret akár szőnyegdarabbal is feldobhatunk. Nálunk azért is praktikus a kétfajta burkolat, mert van az „eddig még bemehetsz cipővel” rész, és a cipőt lehúzni rész.  Ha a konyha és a nappali/szobák nem is különböző burkolatúak, azért jellemezően a fürdőszoba hidegburkolatot fog kapni, és itt biztos szükség lesz burkolatváltóra, ha pedig lépcső is van a lakásban, akkor ismét kihívással állunk szemben. És akkor még nem beszéltünk arról, ha teljesen eltérő színű a két burkolat! Szóval egy aprócskának tűnő elem is jól meg fogja dolgoztatni a fejünket.

 

 

A burkolatváltók segítenek  megvalósítani a burkolatok közötti átmenetet és emellett mutatós dekorelemként is funkcionálhatnak. Anyagukat tekintve megtalálhatjuk a fém burkolatváltókat rézből, alumíniumból, bronzból és savállóból is. Színében lehet polírozott – matt – érdesített. Ha fa mintázatú burkolatváltót szeretne, akkor azt is találhat több különböző színben (pl. tölgy, bükk, cseresznye, stb.), amelyeknek az anyag szintén alumínium. A burkolatváltók küszöbként is funkcionálhatnak.
 

Profilok fajtái:

  • színtbeli áthidaló profil
  • könnyített profil
  • sarok és lépcső profil
  • Illesztő profil
  • Átvezető profil
  • Indító és végelzáró profil
  • Szintkiegyenlítő profil
  • Indító és végelzáró profil – hajlítható
  • Indító és végelzáró profil – fúrt/fúratlan
  • Élvédők
  • Öntapadós és lefúrható változatok
  • Pvc profil (műanyagból is)

 

Méreteiket tekintve: kb. 13-34 mm szélesség között

                                 Kb. 90-270 mm hosszúság között találhatunk profilt.

Lépcső burkolása?

Lépcső burkolása:

Gyakorlatilag bármilyen anyagból (betonból,  OSB lapból) burkolható. A burkolat anyaga lehet:  szalagparketta,

Svédpadló,  csaphornyos parketta,  kétrétegű parketta,  ipari parketta, parafa,  kültéri deck, laminált padló,  szőnyeg, PVC, Linóleum, növényi burkolatok (szizál, kókusz, tengeri fű, stb.)

A lépcső éle lezárható speciális fémprofillal, és fa él védővel is.

Ha csiszolható anyagot alkalmazunk, akkor választhatunk a színre pácolás és az olajozás-lakkozás között. Fontos, hogy egy jól használható, ízlésünknek megfelelő, csúszásmentes felületet kapjunk.

Mit kell tudni a ragasztókról?

Ragasztók:

- szőnyeg
- pvc
- parketta: szintetikus,egy és két komponensű, hybrid
- linóleum
- vezetőképes (magas grafit-tartalommal)
- kontakt (oldószer tartalmú)

Arra  kell figyelni minden esetben, hogy valamelyik helyettesítheti a másikat, és valamelyik nem. Itt érvényes a minél drágább, annál jobb elv. Vásárlás előtt kérjük ki a szakember véleményét.

Mit kell tudni az aljzatkiegyenlítőkről? Miért fontos?

Az aljzatkiegyenlítő:

Két fő részre lehet bontani az aljzatkiegyenlítést: hidegburkolati és a melegburkolati kiegyenlítés.

A kész burkolat felülete függ a burkolásra előkészített alapfelülettől. Melegburkolási munkák (laminált, parketta, PVC-, linóleum- vagy szőnyegfektetés, ragasztás) előtt az aljzatbeton kiegyenlítése is fontos. A vékony burkolóanyag (PVC, linóleum) miatt szükséges, illetve a ragasztóanyagban lévő nedvességnek is el kell valahová távozni (pl. parkettánál), hogy ne a már kiszárított faanyag vegye fel újra a nedvességet, mert ez duzzadást, vetemedést okoz. Beltérben általában önterülő aljzatkiegyenlítőt használnak, mivel a felületek 99%-a vízszintes. Az önterülők padlófűtésre is alkalmasak, hiszen képes a felfűtéskor adódó feszültségek elviselésére.
A kiegyenlítéshez használhatunk gyorskötő aljzatkiegyenlítőt, mellyel 1-10 mm vastagságban, egy rétegben lehet az aljzatot kiegyenlíteni, és a melegburkolat 24-48 óra múlva rárakható.
Ha különleges körülményekről van szó – mint pl. gyors kivitelezési idő, nagyobb vastagság, nagy mechanikai terheltség a termékválasztékokban ehhez is található megfelelő anyag.
A kiegyenlítők felhordása előtt mindig alaposan fel kell söpörni, porszívózni, s az aljzatot le kell alapozni. A szakszerű kiegyenlítés elvégzése a megrendelőnek és a burkolónak egyaránt érdeke.

Természetesen itt is érvényes, hogy kérje ki melegburkolója szakvéleményét a munka megkezdése előtt.

Figyeljünk arra, hogy a kiegyenlítő anyag csak és kizárólag megfelelő hordképes felületre kerülhet, különben minden azt követő réteg kárba vész. Az sem mindegy hogy az aljzat mennyire nedvszívó.  Egy nem nedvszívó aljzaton egy nem megfelelő kiegyenlítő azonnal már a kötés idő alatt elválhat a nem megfelelő zsugorodási értékek miatt.

A funkciója mindkét estben nagyon fontos az aljzat jó előkészítése, viszont kicsi különbségek azért vannak az anyagválasztásnál. A melegburkolásnál  a vékony kiegyenlítés a jellemző, a kiegyenlítő réteget átcsiszolják, hogy teljesen sima legyen.

Minden aljzatkiegyenlítőnek meg van az alkalmazási rétegvastagsága, szilárdsági adata. Fontos továbbá az is, hogy ha az alapozás nem megfelelő, vagy gyenge az aljzat, akkor nem kapunk jó eredményt. Ilyen lehet az apró lyukacsosodás, a felválás is. A gyenge aljzat miatt, pókhálósan repedezik össze a felület. Minél vastagabban történik a kiegyenlítés, annál nehezebben szárad az aljzat. Fontos még a szintezés is. Amennyiben néhány milliméter az eltérés, akkor szemre öntve tökéletes eredményt kapunk, ha megfelelő gyakorlatunk van, de természetesen a szakember is tud javaslatokkal szolgálni, saját tapasztalatai alapján. Cégünk vállal aljzatkiegyenlítést is kis-közép-és nagy területeken is.

Dobjak ki pénzt beton-nedvesség mérésre?

Ha Önnek is megfordult ez a kérdés már a fejében, akkor biztos van fontos információ az Ön számára is a továbbiakban:

Beton-nedvesség mérés:

Nagyon fontos, ha nem régi, meglévő aljzatra dolgozunk. A jó parkettás más kárán tanulja meg, hogyha a nedves betonra rakja le a parkettát, az tönkremehet, és őt (is) terheli a felelősség érte. A nedves betonra lerakott parketta megdagad, felpúposodik, szélei felkunkorodnak, a fa megtekeredik. Ez esztétikailag is csúnya látvány, nem beszélve arról, hogy sok-sok belefektetett pénz mehet a kandallóba…..Amikor a beton és a fa kiszárad, akkor a fa összeszárad, és rések keletkeznek. Sajnos nincs az a ragasztóanyag, amely ellen tudna állni akkora erőbehatásnak, amivel a fa mozogni tud. Arról nem is beszélve, hogy mennyire egészségtelen lesz a levegő, mennyi bogár és gomba telepedhet meg a vizes helyeken.

A mérés során mintát kell venni a betonból, akár több helyen is helységben. A vizsgálat mérőműszerrel történik, ami egy tartály tulajdonképpen, amiben megfelelő mennyiségű betont teszünk, majd beldobunk egy karbid üvegkapszulát és acélgolyót. A tartályban nyomás keletkezik, és a kijelzőn leolvasható a pontos érték. A mérésről szükség esetén jegyzőkönyv készül.  Fontos, hogy a későbbi reklamációnál csak ezt a mérési módot fogadják el a szakértők!

Cégünk hiteles beton-nedvesség mérést végez, akár abban az esetben is, ha később a melegburkolásra nem bennünket kér fel. Gépünk megfelel a szabványoknak, és hivatalosan is végezhetünk mérést.


 

Alapozók és nedvességzárók?

Igen, ezek is fontosak, figyeljünk, hogy melegburkolónk ne ezen spóroljon...

 

Alapozók, Nedvesség-zárók:

 

Használják őket az aljzatkiegyenlítés előtt, úgynevezett kötőhídként az aljzatokon.. Itt is megtalálhatjuk több cég ajánlata közül a nekünk legkedvezőbbet, vagy hagyjuk ezt is inkább a szakemberre, akinek remélhetőleg több tapasztalata van, mind a minőséget, mind a felhasználhatóság tekintetében.

Több fajtájuk ismeretes, fontos, hogy a meglévő aljzat nedvszívó-e vagy sem.

Tulajdonságaik között fontos, hogy jól beszívódik-e az aljzatba, hogy megkösse a felületi port, hogy csökkentse az aljzat szívóképességét. Megtaláljuk a kültéri és beltéri használatra valókat is, illetve találunk oldószeres és oldószermentes változatot is.

Fa burkolat kültérre? Teraszburkolatok.....

Manapság elterjedőben van a különböző keményfákkal történő kerti sétány, balkon, terasz-és medence-környék burkolás. A többnyire trópikus (egzotikus) faanyagokból készülnek a  padlóelemek, de megtalálhatjuk a gőzölt akácot is. Az elemek általában pattintós változatban találhatóak meg, így nem csúsznak el egymástól, könnyen lerakhatóak, és a későbbiekben felszedhető. A lerakás általában párnafára történik, így biztosítható, hogy megfelelő legyen a vízelvezetés. A felületkezelés speciális kültéri olajjal történik, majd rendszeresen újra kell olajozni.
A termék-palettán azonban találhatunk olyan terméket is, amelyet nem kell felületkezelni, mert olyan eljárással készítik ki a fát, hogy az ellenáll a külső hatásoknak is.
Felületük lehet csúszásgátlós (pl. medence partjára), vagy sima, amelyet általában teraszokra alkalmaznak. Az elemek mintája is változatos lehet, érdemes több helyen utána érdeklődni, és színben is megtalálhatjuk a nekünk leginkább megfelelőt.
Mindenképpen alaposan fontoljuk meg, hogy mit választunk, ne sajnáljuk rá a pénzt, hiszen a kültéri burkolatot mind a nap, víz érni fogja, és ki van téve azon mechanikai behatásoknak is, amit a cipőnkkel hordunk rá (kavics, homok). Természetesen az is fontos szempont, hogy könnyen tisztán lehessen tartani. Lerakásához itt is keressünk tapasztalatokkal rendelkező szakembert!

Melegburkolat a konyhába?

Melegburkolatot  a konyhában is!

 

Ha a konyha burkolatáról beszélünk, akkor a választásnál fontos szempont, hogy könnyen és higiénikusan  takarítható legyen, akár könnyen cserélhető, ha megsérül, ne látszódjon meg rajta minden folt.

 

Milyen burkolat közül választhatunk:

 

  • lehet laminált padló, akár hagyományos fa mintával, ami jól illeszkedik a lakás többi részéhez, akár a nappali burkolattal összefuttatva, de immáron választhatunk lap mintásat is, ami megtévesztésig hasonlít a hideglaphoz, viszont nem hideg rálépve, és a fugákkal sem kell majd bajlódni
  • lehet vinil, ami nem összekeverendő a Pvc burkolattal
  • lehet Pvc
  • rakhatunk parafát,
  • de természetesen a hagyományos (svédpadló, bambusz parketta, parafa parketta, szalagparketta, hajópadló) is megállja a helyét

 

tehát fontos szempont, hogy igényünknek és pénztárcánknak megfelelően válasszunk burkolatot. Járjunk el körültekintően, és nézelődjük akár az interneten is. Előfordulhat, hogy egy-egy termékből csak bemutató darabokat találunk, és rendelésre hozzák, így jó, ha előre érdeklődünk a lehetőségekről

Érdemes-e a parkettát (lamináltat) javítani, renoválni? Mit tehetünk?

Parketta javítás, renoválás:

Idővel elhasználódik parkettánk, egy lakás átrendezésénél megsérülhet a lakkozás, esetleg túlöntöztük néha-néha a virágot, vagy volt egy csőtörés, de az is előfordulhat, hogy a nem megfelelő páraváltozások miatt összeszárad-recseg a parketta. Mit lehet ilyenkor tenni? Mindenképpen hívjunk szakembert – esetünkben ingyenes helyszíni felméréssel Pécs és vonzáskörzetében – és kérjük ki a véleményét. Laminált padlónál egyszerűbb az eset, hiszen a sérült darabot „csak” ki kell cserélni. A csak azért zárójeles, mert csak szerencsés esetben sérül a padló a fal mellett, általában a szoba közepén, ami azt jelenti, hogy az egész szobát át kell hozzá rendezni. Ha a sérült padlót otthagyjuk, akkor az tovább fog károsodni minden egyes felmosásnál, és a problémát nem oldottuk meg, csak elodáztuk…mondjuk az összképen javíthat egy szőnyeg.
Ha hagyományos parkettánk van, akkor csak ritka esetben kerül egy elem kicserélésére sor. Használhatunk javításra kifejlesztett zsírkréta szerű javító-anyagot (több színben kapható), helyi csiszolás, lakkozás után elég jó, bár korántsem tökéletes eredményt fogunk kapni (még mindig marad a szőnyeg lehetősége). A legjobb megoldás, bár koránt sem a legolcsóbb, ha az egész szobát újracsiszoltatjuk és felület- kezeltetjük.  Persze először a hiba okát kell megkeresni, értem ez alatt, hogy a megfelelő pára beállítása, a felvizesedés megszűntetése. Recsegés-ropogás ellen sokan a pu-habot használják-javasolják, azonban azt tudni kell, hogy ideiglenes megoldás lehet, és mivel felülről kell befecskendezni, ami szó szerint azt jelenti, hogy felülről megfúrják a fát. Ami aztán később, bár tömítésre kerül, de „vonzani” fogja a tekintetünket, ráadásul ezt nem is egy helyen kell elvégezni. A megoldás az átrakás, ami persze sok-sokszoros költséggel jár, mint a lokális javítás. Az összeszáradt faelemek közötti részt bár újra lehet hézagolni, de ez szintén ideiglenes megoldás, mert a fa mozgásának hatására újra ki fog potyogni a tömítőanyag.
 

Tételek: 16 - 30 ból 61
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>