Tudástár - Gyakran Ismételt kérdések

A jatoba, mint trópusi fafaj a padlóburkolásban

Ha parkettát keres, biztos találkozott a Jatoba elnevezéssel, de ismerhetjük Brazil-cseresznye néven is. Ez a Dél-Amerikából származó egzotikus-trópusi fafaj. Nagyon ellenálló – rovaroknak is, kemény fafaj, ezért kültérre is használják.

 Színét tekintve sötét-barnás, vörös színű, igen változatos, dekoratív rajzolattal -egyediséggel, göcsök csak néhol fordulnak elő, szíjács pedig egyáltalán nem. A trópusi fákra jellemző, hogy fafajon belül heterogének.  Fontos, hogy a napsugárzás hatására még sötétebb vörös lehet.  

A kereskedelemben megtalálhatjuk a natúr és a lakkozott formát is, általában fenyőfa a hordozóréteg.

 Felhasználása bútorok, nyílászárók készítésére is, szalagparketta és csaphornyos parketta is készül belőle, ezáltal igazán kellemes melegséget áraszt lakásunkban.

A trópusi fákra jellemző, hogy olajosabbak, magasabb a gyantatartalmuk, ezért lesznek ellenállóbbak, viszont itt is fontos, hogy rendszeresen ápoljuk és védjük a mechanikai erőbehatásoktól (karcok). Fürdőszobába, konyhába és padlófűtésre is alkalmas.

Olivo parketta - mit kell róla tudni?

Olivo – Olivo parketta

Leginkább a  Földközi-tenger térségében elterjedt magas keménységű fa, éppen ezért alkalmas fürdőszobába, konyhába és padlófűtésre is. Színe és rajzolata különlegességét az adja, hogy egy világos-halvány alapon szabálytalan, barna-sötét-fekete rajzolatú erezést láthatunk, ami csíkos és csavart. Különlegessége abból adódik, hogy igazán dekoratív, egyedi és díszes, mindemellett pedig nagy kopásállóságú.

Trópusi fa? Akkor Cabreuva Doráda is lehetne....

Cabreuva Doráda – egy  brazil trópusi fából készült parketta. A nevének kiejtése, és megjegyzése szerencsére nagyobb gondot okoz, mint maga a fa lerakása. Igazán kemény fának tartják, bár alacsony a stabilitása, éppen ezért fürdőszobába, konyhába és padlófűtésre csak közepesen alkalmas. Megtaláljuk tömörfa parkettaként, és a színárnyalatát akár laminált padlóként is. Színe vöröses-barna, jól kiemeli a térben elhelyezett világos bútorokat szobába, nappaliban. Megtalálható felületkezelt formában is, így egy gyorsabb munkavégzés érhető el.

Vannak már "kész" parketták is?

Ha komolyan tervezi a padló felújítását, - és ezek szerint igen, hiszen ráakadt a honlapomra, vagy beszélt már „parkettással”, akkor felmerülhetett az a kérdés, hogy milyen felületkezelés legyen. Korábban már írtam arról, mi a különbség a lakkozott és az olajozott felület között (a válasz megtalálható a tudástárban), de nem szóltam arról, hogy amikor új parkettát választ (és nem a régit csiszoltatja fel), akkor megtalálhatóak a már gyárilag felületkezelt parketták is, amelyek szintén komoly figyelmet érdemelnek.

Hogy miért jó, ha ilyent választunk?

 

  • szóval lehet natúr – ez jobb esetben a szakember fogja nekünk lakkozni, olajozni – és persze csiszolni
  • és lehet készre csiszolt – bár ez azért lutri, mert koszos lehet a felülete, elállások lehetnek benne, sérült lehet – és akkor sajnos újra kell csiszolni, mert a felületkezelés még jobban kihozza a hibákat, és csak akkor jöhet rá a lakk, olaj…

 

Gyárilag felületkezelt esetében: matt – selyem és fényes  és antikolt variációkat találhatunk meg

 

És mi az előnye?:

 

- Nem kell csiszolni, kevesebb a munka vele -

- Kevesebb a keletkező por

- Gyorsabban elkészül a lakás

- Már a vásárlásnál látjuk, hogy milyen lesz a felülete (sima rálakkozást erre már nem ajánlanék, mert lepattoghat róla)

-  Gondolkodhatunk akár a házilag való lerakásban is

- Anyagilag akár  gazdaságosabban is kijöhetünk vele.

Fózolt vagy nem fózolt?

Fózolt…..oké, de ez mit is jelent pontosan?

Szóval a fózolás  (V – bevágásos) a parketta 2 vagy 4 szélének- általában 45 fokos vágását jelenti. Amikor összeillesztjük őket, akkor kapunk egy V alakú horonyt, ami nem mélyebb 1 mm-nél, így esztétikailag látszik, de a takarításnál nem jelent gondot, nem kell félni, hogy majd abban „megül” a szemét, por, stb...

Laminált padlónál ezek a szélek gyárilag impregnálva (felületkezelve) vannak, így attól sem kell félni, hogy ott vékonyabb az anyag, és hamarabb felkopik, feljön.

Ha egy igazán különleges padlót szeretnénk, akkor válasszuk ezt, hiszen még jobban kiemeli a teretJ, és egyedivé teszi azt!

Választáskor itt is igaz, hogy  kérjük meg az eladót, hogy több elemet rakjon egymás mellé, így jobban látszik, hogy pontosan hogy is fog mutatni majd. Persze az is igaz, hogy a fény, a bútorok és a felület nagysága is sok mindent befolyásol….

Fózolt padlóból érdemesebb a jobb minőséget választani, mert ha egy termék nem méret azonos (mm-ekről beszélünk), akkor viszont rendkívül csúnyán tud mutatni a csúszás, amit már a szakember nem tud befolyásolni, hiszen ez gyártói hiba, nem kivitelezői.

Felszedhető-e a parketta, és újra lerakható? Költséghatékony megoldás felújításnál, de mire is kell figyelni?


 

Mielőtt nekiesünk felszedni a parkettát, érdeklődjünk szakembernél, hogy egyáltalán utána lesz-e esély a visszarakásra – ez annak a függvénye is, hogy hányszor volt csiszolva már, milyen a felülete (az évek folyamán bizony vetemedhet), milyen lerakási módon van most a szobában (ragasztva, szögelve, bitumenbe, stb).

 

  • ha úgy döntöttünk, hogy a felszedést magunk intézzük, és nem kérünk szakember segítségét, akkor is jó, ha olyannal konzultálunk, aki utána dolgozni fog vele (pl. visszarakja), hogy tudjuk, ő hogy szereti, neki hogy könnyebb.
  • A legegyszerűbb, ha megfelelően, a felszedésnek a sorrendjében kötegeljük és sorszámozzuk a parkettát, különben akár dupla, sőt sokszor dupla idővel is számolhatunk lerakáskor, ami megnövelheti a szükséges időt, és a szükségtelen pénzkidobást.
  • Persze a legegyszerűbb, ha rögtön a parkettásra bízod magad (igen a parkettásra gondolok, nem a festőre – akik mindenhez értenek (bocsi festők),  és megkíméled magad egy agybajtól, és ha sérült elemmel találkozik, akkor még a javítást is meg tudja oldani:)

Mit tegyek a laminált padló alá?

Ismét egy kis laminált padló tudnivaló….mert kell alá valami!

 

Amikor kiválasztjuk a lerakásra szánt padlót, akkor sok esetben ajándékba kapunk hozzá alátétet. Ennek örülünk, de vajon miért kell ez, miért fontos?

Jó esetben, amikor felmerül a padló cseréje, kikérjük egy szakember tanácsát, akinek az első kérdései között ott lesz, hogy: De milyen az aljzat? – mert ahhoz, hogy egy stabil, síkban lerakott egyenletes padlót kapjunk nem mindegy, mi van alatta, és hogy az mikor készült el (vizes-e még esetleg?), vagy kell-e a padló alá aljzatkiegyenlítés, ami persze megnöveli a kiadásainkat, viszont hosszú távon megtérül. Még akkor is egy sima aljzat kell, ha a boltban meggyőznek bennünket, hogy elég a hozzá adott alátét, az sok mindent „eltakar”. Csakhogy idővel ez össze fog esni, nyomódni, és hopp, kezdhetjük előröl az egész cécót….

A párazáró fólia mindenképpen jó választás, mert nem engedi a vizet fel az aljzatból, védve a padlót, igaz a víz megtalálja az útját, így majd a falnál, a szegélylécnél fog jelentkezni a probléma. Mindenképpen figyeljünk erre, főleg családi házaknál, új építésű lakásoknál. Árban nem akkora tétel, hogy utána ne az egész lamináltat kelledjen kidobni.

A lépészajcsökkentő alátétet azért választhatjuk, ha csökkenteni szeretnénk – meglepő módon – a lépések zaját. Ez többlakásos házban mindenképpen hasznos lehet, de akár a szomszéd szobában is örülhetnek, ha nem hallatszik át a jövés-menés, persze hőszigetelő szerepet is betölt, ahol szükség van rá. Nézzük meg a boltban mindenképpen a lehetőségeket, még ha egy kis ráfizetéssel is jár, akkor is megéri a jobb minőséget választani. A boltban „alapból” és pénzügyi megfontolásból a habfóliát fogják ajánlani, ami ugyan nem környezetbarát, alacsony teherbírású, nem túl jó hőszigetelő, de a legjobban elterjedt. Használhatunk még XPS alátétet, ami jobban terhelhető, jó hőszigetelő, és drágább, de a párazárót nem helyettesíti ez sem. Padlófűtés esetén van perforált változata is. A legdrágábbat hagytam a végére, de a legelőnyösebb a parafa alátét. Jó hang-hőszigetelő, antibakteriális és lépészajcsökkentő, bár a hőszigetelés miatt ugye padlófűtésre nem alkalmas.

Mint minden esetben – még ha házilag vágunk is neki a felújításnak, nem árt kikérni szakember véleményét!

Erre is figyeljünk, ha padlót választunk!

 

Eldőlt, hogy új lakásba költözünk, vagy  lakásfelújítást végzünk, és bizony a padlóval is kell kezdeni valamit…Miután számba vettünk a lehetőségeket elindulunk felmérni az árakat, a megrendelés módját, és hogy saját szemünkkel lássuk a kínálatot. Aztán a boltban szembesülünk a hatalmas választékkal. Jó, ha van támpontunk, hogy mi alapján rendezzük be a lakást, mi lesz a domináns szín, vagy milyen kép él a fejünkben. És persze, hogy mennyi pénz van a zsebünkbe, de az egy másik bejegyzés lesz. Szóval ott vagyunk a boltban, és dönteni kellene…A legjobb, ha van lehetőség megnézni a parkettát természetes fénynél is, mert mint a húsboltban, itt is számít a megvilágítás. Nem mindegy, hogy az otthoni fények hideg vagy meleg fényt sugároznak, mennyi ablak van a helységben, és ott mennyire süt be a nap….ugye nem is olyan egyszerű ez. És persze az is számít, hogy hogyan fog majd mutat majd a burkolat nagy területen, ebben segítség lehet a boltban ha több darabot össze tudunk illeszteni, esetleg képet látunk róla. De soha ne feledjük, hogy még egy kép se fogja visszaadni teljesen azt, ami majd az otthonunk fog fogadni!

A laminált padló tisztítása, ápolása:

A laminált padló egyre elterjedtebb lesz, de sajnos kevés helyen olvashatunk annak tisztításáról, ápolásáról, kezeléséről.  Talán ami a legfontosabb, hogy felejtsük el a klasszikus felmosást! Az egyik legrosszabb dolog, amit elkövethetünk a padlónkkal, ha víz éri, pláne, ha folyamatosan (pl. virág öntözésnél). Visszafordíthatatlan változás, púposodás, a szélek felfelé „tekerednek”, már nem illeszkednek pontosan – ha víz éri. Szóval mit tehetünk? Csak és kizárólag ködszáraz – vagyis enyhén nedves felmosást alkalmazzunk. A szennyeződést sima vízzel is el lehet általában távolítani, de mindenképpen kerüljük a savas és a lúgos szereket. Visszafordíthatatlanul károsítják a laminált felső rétegét. Kereskedelmi forgalomban kapható kimondottan laminált ápolására, tisztítására használatos szer (több fajta is), bátran használjuk azokat. Itt is megkülönböztethetjük a tisztításra és az ápolásra (polirozásra) valókat.  A felmosáshoz ajánlanak felmosó szetteket is (MOP), ezeket nem feltétlenül kell beszereznünk, de akkor kiemelten figyeljünk a felmosónk mennyi vizet szív magába, és felmosáskor jól csavarjuk ki. Jogosan merül fel (nálam is olvashatsz a fózolt padlóról), hogy a fózolás megvédi-e a fa belsőbb rétegét. Sajnos rossz hírem van. Nem véd, sőt „megáll” benne a víz.

 

Fontos még kiemelni, hogy ha „belelendülünk” a felmosásba, akkor a lakás különböző burkolataira használjunk arra megfelelő tisztító, ápoló anyagot, ami különbözik a laminált, a valódi fa parketta (ami lehet olajjal és lakkal kezelt), és ugye a hidegburkolatra való.

 

Remélem hasznosnak találják bejegyzésemet, kérdés esetén szívesen állok rendelkezésükre.

Találok magyar parkettát is?

 

Sokat halljuk a tévében, rádióban, hogy a magyar embereknek, a magyar ipart, a magyar szakembereket, a magyar családokat kell támogatni, hogy a pénzünk itthon maradhasson. A jó hír, hogy Magyarországon is találunk bizony jó minőségű parkettát, lamináltat, egyéb segédanyagokat. Ha már úgyis utánajárunk, hogy pontosan mit is szeretnénk a padlóra tenni, akkor figyeljünk egy kicsit a boltra is. Honnét szerzik be a termékeket, az adott termék honnét származik, hol gyártják, és a gyár alapanyagai honnét származnak. Hogy miért lehet fontos ez? Sok külföldi cég is Magyarországról szerzi be a faanyagot, amit kiszállítanak, feldolgoznak, majd visszaszállítanak vagy helyben kerül eladásra. Ez azért is fordulhat elő, mert a gyárak nemzetközi szabványok szerint dolgoznak.  Fontos, hogy a magyar gyártó elérhető, tudunk vele megfelelően kommunikálni, ha kérdésed, panaszod lenne a termékkel. Ha csak a forgalmazó elérhető, akár hónapokba is beletelhet, mire érdemi választ, vagy ügyintézést kaphatunk külföldről. Kinek van erre manapság ideje és pénze?  Szóval, érdemes körülnézni a magyar piacon, hogy mit tudnak nyújtani ami számunkra megfelelő lenne.

Mennyi időt hagyjak a beton száradására?

Burkolat friss betonra? Mire figyeljünk?!

                                      

Sokszor előfordul, hogy akár egy új építésű ingatlannál, de akár egy felújítás során nem csak a burkolatot kell kicserélni, de bizony friss aljzatbeton is kerül a lakásba. Ilyenkor jobb esetben még hetek telnek el, mire a padlóburkolásra kerül sor, de bizony van, amikor a tulaj már költözne, és gyorsan-gyorsan kellene valami burkolat. Sajnos a sietség kárunkra lehet, hiszen a betonnal sok vizet hordunk be a lakásba, aminek el kell párolognia. Nem elég, ha a teteje száraznak tűnik, bizony az alsó rétegekben hetekig ott a víz. A szakma ajánlása, hogy a beton vastagságának megfelelően hetente 1 cm az átlag száradás. Persze attól is függ, hogy éppen tél vagy nyár van, mennyire tudunk szellőztetni vagy van-e már fűtés a lakásban. A legbiztosabb eredményt a betonnedvesség-mérővel kapjuk, amivel cégünk is rendelkezik. Ami törvényszerű, hogyha nem várjuk ki a teljes száradást, és ráburkolunk, a víz akkor is el fog távozni – mert mindig megtalálja az útját. Ha nem a padló felé, akkor a fal fog felvizesedni, észre fogjuk venni, hogy penészesedik a szegőléc, a lakásba belépve érezzük a jellegzetes szagot.

Mit csinál a melegburkoló?

A melegburkolás során használt anyagok lágyabbak, többféleképpen is bedolgozhatóak, beltéri burkolásnál használjuk őket. Ilyen pl. pvc, linóleum, parafa, fa – parketta, laminált, szőnyeg, A kivitelezés a klasszikustól (intarzia parketta, táblás, csaphornyos, szalag, hajópadló) a legkorszerűbb padlók kivitelezéséig terjed. A munkához tartozik a felmérés, árajánlat készítés után a megfelelő felület képzése aljzatkiegyenlítővel (nem betonozás, de betonnedvességet tudunk mérni), a választott anyag lerakása, ragasztása, illetve szükség esetén felületkezelése (csiszolás, lakkozás, olajozás), parketta javítás, átrakás, kiegészítő elemek felrakása pl. szegőléc, pvc padló összehegesztése.

Melegburkolat?

 

Sokan megkérdezték már, hogy Tőlem, hogy pontosan mit is csinál a melegburkoló, mit takar a melegburkolás szó. Azt mondhatnánk, hogy ha rálép egy felületre, és az nem hideg, akkor hozzám tartozik. De persze ez nem fedi le teljesen a valóságot.

Vállalok:

  •     Aljzatkiegyenlítést
  •     Pvc fektetés
  •     Modul-pvc lerakása
  •     Szőnyegpadló fektetése
  •     Modulszőnyeg lerakása
  •     Parketta lerakását - ragasztott vagy párnafás vakpadlós kivitelben
  •     Parketta csiszolást
  •     Parketta Lakkozást
  •     Parketta Olajozást
  •     Laminált padló fektetést - népszerű megoldás gyorsan
  •     Beton, és fa nedvességmérést
  •     Egzotikus fapadlók, parketták lerakását
  •     Svédpadló lerakást
  •    Kültéri és beltéri burkolás
  •     Bambusz parketta lerakást
  •     Mozaik parketta lerakást
  •     Ipari parketta lerakást
  •     Szalagparketta fektetést
  •     Tornatermek burkolása, felületkezelése -
  •     Tornatermek pályafestése - vállalkozó bevonásával
  •     Iskolákban tantermek csiszolása, felületkezelése
  •     Iskolák laminált padlózása, pvc/sportpvc lerakása
  •     Irodák, üzlethelyiségek burkolása, padlók felújítása
  •     Melegburkolati szaktanácsadás
  •     Hajópadló fektetés
  •     Parketta javítás
  •     Parketta átrakás
  •    Melegburkoláshoz kapcsolódó Szegélyezés
  •    Padlóhoz kapcsolódó Hegesztés

Mit kell tudni a hajópadlóról?

Amit a hajópadlóról tudni kell:

 

  • egyre elterjedtebb: dekoratív, esztétikus, környezetének kellemes hangulatot ad
  • több fafajtából létezik, de legelterjedtebb a fenyőből készült
  • Luc: Belső padló burkolásra kevésbé használt felületeknél (pl. vendégszoba)
  • Borovi vagy vörös fenyő: Járó felületű padlóburkolásra nagy igénybevételnél (nappali)
  • Fózolt hajópadló külső felületekhez, (eresz, terasz, mennyezet, szauna építés)
  • a fenyő hajópadló rendelkezik a legjobb hőszigeteléssel
  • nem alkalmas padlófűtésre
  • a fenyő puhább faanyag, de a tartósságát segíthetjük magas kopásállóságú lakkal
  • a hajópadlót megtalálhatjuk tehát különböző fafajtából, változó a deszkák szélessége és vastagsága, ezt vegyük figyelembe vásárláskor
  • minél szélesebb a hajópadló, annál inkább hajlamos a teknősödésre
  • ha lehetőségünk van rá, akkor hosszabb ideig tároljuk lerakás előtt abban a helységben, ahová kerülni fog, hogy alkalmazkodhasson a klímához (csak fektetve tároljuk)
  • több lerakási mód is lehetséges, leggyakoribb a párnafázás, vagyis deszkából álló tartórendszert építünk – figyeljünk, hogy minél sűrűbb legyen, erre kerül rá (persze ez a költségeket is érinti), és ennek merőlegesnek kell lennie a lerakott hajópadlóra. A párnafák közé hőszigetelő anyag is kerülhet. A párnafák kerülhetnek rögtön betonozáskor a betonba is, de osb lapokra is lerakható
  • idővel a színe sötétebb lesz – vagyis beérik a fa
  • lerakást követően csiszolni kell – ezt később többször is megismételhetjük
  • pácolható

Gyakran felmerülő kérdések árajánlat kérésekor:

Mit tartalmaz az árajánlat?

Nos ez elég megosztó. Parketta csiszolásnál lakkozásnál tartalmazza a kiszállást, a csiszolást, a keletkezett csiszolópor elszállítását, alapozást-hézagolást, lakkozást - esetleges közbenső csiszolással. Ha javítás is van, akkor az külön tétel. Mivel a szegőléc cseréje is opcionális, ezért az is külön tétel ami általában az anyagdíjat tartalmazza, a felrakás "ajándék". Ha kellenek küszöbsinek, esetleg burkolatváltók az is külön tétel, azok felrakása is általában "ajándék". Ha javítani is kell a parkettát, akkor a felhasznált parkettát, a ragasztót, a munkadíjat számoljuk fel. Ha nem Pécs és vonzáskörzetében történik a munkavégzés, akkor kiszállási díjat is számolunk, természetesen akár külföldön is vállalunk munkát!

Tehát összefoglalva az árajánlat a szükséges anyagokat (itt elsősorban a kiegészítő anyagokra kell gondolni, hiszen a legjobb, ha a parkettát, lamináltat, műanyagpadlót a tulajd válassza ki, hogy milyen minőséget, milyen színt, milyen árkategóriát szeretne), a ragasztó, lakk, szegélyléc megválasztásánál természetesen a hozzá illőt visszuk. Ezeknél azért nem is javasoljuk, hogy a tulajdonos vegye meg az anyagokat, mert megmaradt anyagot nem veszünk át, viszont ha kell még egy kevés hozzá, azt az otthoni készletből akár rögtön pótolni is tudjuk. És tartalmazza még a munkadíjat is.

Festés előtt vagy után csiszoltassuk a parkettát?

Ha szerencsénk van, és időben "észbe kapunk", akkor a festővel és a melegburkolóval is egyeztetni tudunk, hogy mi legyen a műveleti sorrend. Tapasztalatom, hogy a legszerencsésebb, amikor a festő kezdi a munkát, viszont az oldalfalnál elhagyja az utolsó réteget és felszedi a szegőlécet (már ha cserélni akarjuk, de tudni való, hogy a szegélylécet nem lehet csiszolni, sem normálisan megtisztítani, így vagy cseréljük, vagy a régi marad, csak el fog ütni a felújított parkettától). Ekkor jövünk mi, készre csiszoljuk, lakkozzuk/olajozzuk a felületet, felkerül az új szegélyléc. Aztán jöhet újra festő és befejezheti a festést, a fal és a szegőléc között pedig ki tudja pasztázni a hézagot.

Laminált fektetésnél szinte mindegy, bár előfordulhat ott is a fal sérülése a lerakás során.

 

Kész a lakkozás/olajozás, mikor mehetünk rá?

 

A lakkoknak különböző idejű a száradása, és persze függ, hogy hány réteget kértünk rá. Több időpontot kell figyelembe vennünk. Első, hogy mikor léphetünk rá: ez általában másnap. Mikor pakolhatunk? Általában 3-4 napot szoktunk javasolni. A gyárak általában 10-14 nap teljes kikeményedést emlegetnek. Persze itt is érdemes a garancia miatt is betartani a gyár által ajánlott időt. Szőgenyet minél később tegyünk rá, és a felmosással (amit lehelettszáraz anyaggal végezzünk, mert bizony a víz árt a fának) is várjunk minél hosszabb időt....

 

Csiszolható, javítható még a parkettám?

 

Nos ez attól függ, hogy milyen típusú (hagyományos, szalag, hajópadló), mert különböző vastagságúak, és egy-egy csiszolásnál átlagosan 1-1,5 mm kerül csiszolásra. Talán lényegesebb kérdés, hogy érdemes-e csiszolni? Ha rohadásokat tapasztalunk, esetleg nyikorog, vagy dohos szagot áraszt, akkor mindenképpen a probléma okát kell orvosolni előszőr. Sok esetben javítható a parketta, bár figyelembe kell venni, hogy a gyárak szeretnek válatoztatni a méreteken, így nem biztos, hogy találunk ugyan olyant a kereskedelmi kínálatban.

Csiszolásnál, pontosabban a lakkozásnál hétzagolással  (tornatermek kivételével) az apróbb rések eltüntethetőek.

 

Olaj vagy lakk kerüljön rá?

 

Nos ez is egy gyakori kérdés, és ebben az esetben nem is az ár szokott dönteni. Fontos tudni, hogy még az olajozással egy természetes fa felületet kapunk, hiszen az olaj a fa rostjaiba beívódik. Ezzel az a felelősség is jár, hogy bizony akár évente karbantartást igényel, ami ugyan nem túl bonyolúlt, saját magunk is kivitelezhetjük, de bizony egy ápolóval át kell törölni az egész felületet. A tiszítása is kicsit nehezebb talán, és nem lehet a réseket tömíteni, hiszen nincs ami a későbbiekben odatartaná a mozgás során.

Lakkozott felület lehet matt - selyem - fényes. Megoszlanak a vélemények, bár még mindig tartja magát az az irány, hogy azt hisszük amit látunk, és bizony a szemünk a fényes felületet "kívánja", valahogy még mindig ahhoz vagyunk szokva. Így előfordult, hogy egy matt vagy selyem felületnél később az a kritika ért, hogy mintha nem is lenne "rendesen" megfelelő rétegben kezelve....Még szerencse, hogy a tulaj végéig ott volt, látta, hogy mennyiszer hordtuk fel a lakkot, de valahogy méga szemének sem hitt....

 

 

 

 

 

 

 

Miért kell a fát (parketta) kezelni?

 

Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem nagyon tetszik a fa, amikor frissen van lerakva (nem előre lakkozott), vagy csiszolva. Szép világos színt kap (természetesen amelyik eredetileg is világos volt), és a tisztaság, az egyszerűség képét mutatja. Még sem hagyhatjuk így, ezért kezelni kell lakkal, olajjal. De miért nem maradhat így?

Nos, a felületkezeléssel javítjuk a fa tartósságát, állagmegóvását, megvédhetjük a mechanikai sérülésektől, ellenállóvá tesszük a bogarakkal szemben, kiemeli a fa természetes szépségét. Természetesen, bár valamennyire bekerülnek a felületkezelő anyagok a fa belsejébe, azt csak felülről védik, így az alulról jövő nedvesség, szú ellen nem. Fontos azt is megjegyezni, hogy a kezelt fát könnyebb tisztítani, higiénikusabb. A felvitt lakk lehet több rétegű, ez a kopásállóságot határozza meg, függően az igénybevételtől.

Tételek: 46 - 60 ból 61
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>